მასწავლებელი: ნათია უჩავა
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
გაკვეთილის გეგმა
კუბის კითხვებიშეაფასე- მისაღებია თუ არა სხვა სოკოების საქციელი თეთრ სოკოსთან მიმართებაში შენთვის? (როგორც მოექცნენ თეთრ სოკოს,რას ფიქრობ სამართლიანი იყო?)
შეადარე-
რით ჰგავს და განსხვავდება სხვა სოკოები და თეთრი სოკოები ერთმანეთს.(როგორები არიან,სად
ცხოვრობენ,რა თვისებები აქვთ)
აღწერე-
როგორია და რა თვისებები ჰქონდა თეთრ სოკოს, რატომ ფიქრობ ასე?მოიყვანე არგუმენტები.
გამოიყენე-რა
დასკვნა გამოიტანე ამ მოთხრობიდან,რასაც ცხოვრებაში გაითვალისწინებდი?
ასოციაცია-თუ
გახსენებს ეს მოთხრობა რაიმეს? უკვე ნასწავლას,ან ფილმს,ან მულტფილმს?
გააანალიზე-როგორ
ფიქრობ,რატომ არ იღებდა თეთრი სოკო ხმას, როდესაც მას დასცინოდნენ?
გაკვეთილის მთავარი თემა:
|
ნ.გელაშვილი ,,თეთრი
სოკო’’
|
||||||||||||||||
სწავლების
საფეხური
|
II კლასი,
დაწყებითი საფეხური
|
||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
12 მოსწავლე. სსსმ მასწავლე არ არის
|
||||||||||||||||
მნიშვნელობა/
აქტუალობა
|
მოსწავლეებმა შეძლონ მოსმენილი ტექსტის გააზრება,პერსონაჟის
თვისებების ერთმანეთთან შედარება.გაუჩნდეთ სხვისი დახმარების სურვილი.
|
||||||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
შეუძლიათ წყვილებში და სქემაზე მუშაობა.
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზნები/შედეგები.
|
მოსწავლეებმა შეძლონ მოსმენილი ტექსტის გაგება და
ანალიზის გაკეთება.ვარაუდების გამოთქმა,პერსონაჟების თვისებაზე ყურადღების გამახვილება
და საკუთარი აზრის გა
მოთქმა.
ქართ. II. 2. ქართ.
II. 11. ქართ. II. 13.
|
||||||||||||||||
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლის თვითშეფასება:
|
||||||||||||||||
შედეგები
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ მოსმენილი ტექსტის გააზრება,პერსონაჟის თვისებების ანალიზი.
|
||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,მარკერი,ფურცლები,კალამი,შეფასების
რუბრიკები.
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1.
აქტივობა
. 1
წთ. კლასის ორგანიზება: გაკვეთილის გეგმის,თემის,მიზნისა
და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.
2.
აქტივობა
. 1 წთ.
მოსწავლის განწყობის შექმნა.
3.
აქტივობა.3 წთ. იდუმალი ყუთი
4.
აქტივობა. 3 წთ. გონებრივი იერიში.
5.
აქტივობა
10 წთ ტექსტის კითხვა პაუზებით , კითხვა-პასუხი,
ვარაუდების სქემის შევსება.
6.
აქტივობა 10 წთ „კუბი“
მუშაობენ წყვილებში და ასრულებენ წერით დავალებას.
7.
აქტივობა 7 წთ პრეზენტაცია.
8.
აქტივობა:
5 წთ. ცხელი სკამი.
9.
აქტივობა2 წთ ავსებენ თვითშეფასების
კითხვარს
10. აქტივობა2
წთ გაკვეთილის შეჯამება/რეფლექსია
11. აქტივობა1 წთ საშინაო
დავალება
|
კუბის კითხვებიშეაფასე- მისაღებია თუ არა სხვა სოკოების საქციელი თეთრ სოკოსთან მიმართებაში შენთვის? (როგორც მოექცნენ თეთრ სოკოს,რას ფიქრობ სამართლიანი იყო?)
No comments:
Post a Comment